VII GORZYCKI FESTIWAL SZACHOWY

TURNIEJ GŁÓWNY

17 października 2021 na platformie lichess.org rozegraliśmy Turniej Główny w ramach VII Gorzyckiego Festiwalu Szachowego.

Graliśmy tempem 9 rund, 7 minut + 2 sekundy na zawodnika.

W turnieju zwyciężył z wynikiem 7.5 pkt. w 9 partiach FM Marcin Steczek (Hetman Konin).
Tym samym Marcin stał się pierwszym w historii zawodnikiem, który zwyciężył po raz drugi w turnieju głównym!
Pierwsza wygrana miała miejsce w 2015 roku.

Marcin Steczek

Drugie miejsce z 7.0 pkt. zajął 17 letni k Szymon Skurniak (SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza).
Szymon jednocześnie został zwycięzcą klasyfikacji juniorów oraz Elo do 2000.

Klasyfikacja juniorów i Elo do 2000 wygląda identycznie. Zwyciężył Szymon, wyprzedzając Dominika Melerowicza (Gambit Ślesin) i Pawła Jędraszka (KTS Kalisz).

Szymon Skurniak

Trzecie miejsce zajął FM Dawid Niekraś (ASSz Lipno Stęszew) uzyskując również 7.0 pkt.
Jest to piąte podium Dawida w turnieju głównym w 7 letniej historii Festiwalu! To absolutny rekord.
Dawid w tym roku zwyciężył także turniej błyskawiczny.

Dawid Niekraś

Tuż za podium znaleźli się:
4 miejsce FM Marek Zakrzewski (ASSz Lipno Stęszew) 6.5 pkt.
5 miejsce Dominik Melerowicz (Gambit Ślesin) 6.0 pkt.
6 miejsce FM Dawid Janaszak (OTSz Ostrów Wielkopolski) 6.0 pkt.
7 miejsce Paweł Jędraszek (KTS Kalisz) 6.0 pkt.
8 miejsce Maciej Chmielarz (OTSz Ostrów Wielkopolski) 6.0 pkt.
9 miejsce Sławomir Smagalski (Hetman Konin) 6.0 pkt.
10 miejsce Mikołaj Kowalczuk (RUKS Korona Rawicz) 5.5 pkt.

W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Katarzyna Huchwajda (Korona Zakrzewo). Pierwszy udział w turnieju głównym i od razu wygrana!
Drugie miejsce zajęła Małgorzata Steczek (Hetman Konin) a trzecie Jadwiga Pieczewska (OTSz Ostrów Wielkopolski).

Katarzyna Huchwajda

W klasyfikacji 50 latków Jarosław Hemmerling (ASSz Lipno Stęszew) i Mirosław Sobczak (Chrobry Gniezno) uzyskali jednakową liczbę punktów jak i punktację pomocniczą. W związku z tym oboje zajmują ex aequo pierwsze miejsce.

Jarosław Hemmerling

Mirosław Sobczak

W klasyfikacji obcokrajowców zwyciężył Manuel Albrecht z Niemiec. Manuel jest członkiem zaprzyjaźnionego od wielu lat klubu SK Landau-Dingolfing.

Manuel Albrecht

Najlepszym zawodnikiem gospodarzy - GKS Gorzyce Wielkie został Wojciech Biela. Wojtek wygrał tę klasyfikacje już po raz trzeci!

Wojciech Biela

Klasyfikacja Amatorów. W tym roku z uwagi na niecodzienną sytuacje (turniej online) i znaczne ograniczenie występu dla nowych zawodników postanowiliśmy wyjątkowo w tej klasyfikacji uwzględniać zawodników nawet jeśli posiadają kategorię szachową. Wygrywa zaledwie 7-letni Mikołaj Majdecki (Gambit Ślesin)!

Klasyfikację drużynową zwyciężył Hetman Konin w składzie: FM Marcin Steczek, Sławomir Smagalski, Jarosław Smagalski i Małgorzata Steczek.
Drugie miejsce dla ASSZ Lipno Stęszew w składzie: FM Dawid Niekraś, FM Marek Zakrzewski, Jarosław Hemmerling i Joanna Zakrzewska.
Trzecie miejsce dla OTSz Ostrów Wielkopolski w składzie FM Dawid Janaszak, Maciej Chmielarz, Igor Majcher, Jadwida Pieczewska.

W tym roku po raz pierwszy stworzyliśmy także rywalizację rodzinną. Rodzina składa się z trzech osób najbliższego pokrewieństwa.
Najlepsza okazała się rodzina Zakrzewskich w składzie - Joanna, Marek i Bartosz.
Drugie miejsce dla rodziny Pieczewskich w składzie - Jakub, Szymon i Jadwiga.
Trzecie miejsce dla rodziny Kątnych w składzie - Robert, Samuel, Tymoteusz.

Mamy nadzieję, że wkrótce zwycięskie drużyny wyślą nam swoje drużynowe zdjęcia :)

Turniej był komentowany na żywo przez IM Piotra Brodowskiego na FB Wielkopolskiego Związku Szachowego.
Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi za fachowy komentarz!

Kliknij w zdjęcie aby uruchomić transmisję z FB

Dziękujemy firmie EKO-ENERGIA za wsparcie turnieju!

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział!

TURNIEJ BŁYSKAWICZNY

24 stycznia odbył się Turniej Błyskawiczny w ramach VII Gorzyckiego Festiwalu Szachowego.
Tym razem po raz pierwszy turniej odbył się w formule online i był rozgrywany na platformie lichess.org
W turnieju wystartowało 68 zawodników. Turniej był bardzo silnie obsadzony - wystartowało aż dziesięciu mistrzów Fide i jedna mistrzyni Fide.

Zwyciężył z rewelacyjnym wynikiem 10.5 pkt. w 11 partiach FM Dawid Niekraś (ASSz Lipno Stęszew).
Dawid w poprzednich latach aż czterokrotnie był na podium turnieju głównego, tym razem po raz pierwszy także w turnieju błyskawicznym - od razu na pierwszym miejscu!

Drugie miejsce z 9.0 pkt. zajął 14 letni FM Jan Klimkowski (UKS Smecz Konin).
Janek w październiku 2020r. zdobył tytuł mistrza Polski w szachach klasycznych do lat 14 i jest i wielką nadzieją polskich szachów! Warto dodać, że mistrzostwo zdobył jeszcze jako 13 latek, grając w grupie z rok starszymi szachistami co w wieku juniorskim ma spore znaczenie.

Jan Klimkowski

Trzecie miejsce zajął FM Marek Zakrzewski (ASSz Lipno Stęszew) uzyskując 8.5 pkt.
Marek jest jedynym zawodnikiem w historii naszego Festiwalu, który zwyciężył dwukrotnie w turnieju błyskawicznym (2018, 2019).

Marek Zakrzewski

4 miejsce Łukasz Huchwajda (KS Korona Zakrzewo) 8.0 pkt.
5 miejsce Paweł Piekielny (OTSz Ostrów Wielkopolski) 7.5 pkt.
6 miejsce Mikołaj Kowalczuk (UKS Skoczek Milicz) 7.5 pkt.
7 miejsce FM Marcin Steczek (Hetman Konin) 7.0 pkt.
8 miejsce Jan Wojdak (Chrobry Gniezno) 7.0 pkt.
9 miejsce FM Piotr Dudziński (OTSz Ostrów Wielkopolski) 7.0 pkt.
10 miejsce FM Dawid Janaszak (OTSz Ostrów Wielkopolski) 7.0 pkt.
11 miejsce FM Liwia Jarocka (KSz Hetman Katowice) 7.0 pkt.

W klasyfikacji kobiet zwyciężyła FM Liwia Jarocka (KSz Hetman Katowice) – mistrzyni Europy juniorek do lat 14 w szachach szybkich z 2017 roku. Liwia reprezentowała naszego patrona medialnego portal Infoszach.

Liwia Jarocka

Drugie miejsce dla WFM Aylen Strgacich (Argentyna) 5 pkt. Aylen jest 9-krotną mistrzynią Argentyny juniorek w różnych kategoriach wiekowych. W 2018 roku zwyciężyła w Gorzycach oba turnieje: błyskawiczny i główny

Aylen Strgacich

Trzecie miejsce zajęła Małgorzata Steczek (Hetman Konin) – od wielu lat jedna z najsilniejszych wielkopolskich szachistek. Wielokrotna reprezentantka Hetmana Konin na 2 lidze seniorów.

Małgorzata Steczek

4 miejsce Katarzyna Huchwajda (KS Korona Zakrzewo)
5 miejsce Jadwiga Pieczewska (OTSz Ostrów Wielkopolski)
6 miejsce WCM Marika Kostecka (ASSz Lipno Stęszew)
7 miejsce Julia Kowalska (Gambit Ślesin)
8 miejsce  Aleksandra Szadkowska (Gambit Ślesin)
9 miejsce Wiktoria Muzykiewicz (Gambit Ślesin)
10 miejsce Aleksandra Nussynblat (Gambit Ślesin)

Rywalizacja w klasyfikacji kobiet była jak zwykle bardzo zacięta.
Pomiędzy drugą a ósmą zawodniczką mieliśmy tylko 1 punkt różnicy!

Turniej był komentowany na żywo przez IM Piotra Nguyena.

Kliknij w zdjęcie aby uruchomić transmisję

Ciekawostką jest fakt, iż w turnieju wystartowało wiele rodzin!

Przynajmniej 2 osoby startowały z rodzin: Dudzińskich, Huchwajdów, Kątnych, Majdeckich, Pieczewskich, Smagalskich, Steczków i Zakrzewskich. Być może powinniśmy rozważyć nową klasyfikację – rodzinną😊

Jak zwykle przynajmniej kilku swoich reprezentantów wystawiły kluby OTSz Ostrów Wielkopolski, ASSz Lipno Stęszew, Gambit Ślesin, Hetman Konin, Smecz Konin, LKS Chrobry Gniezno, KTS Kalisz czy Wieża Kórnicka Kórnik.

Opcja turnieju online umożliwiała także łatwiejszy występ w naszym turnieju obcokrajowcom z zaprzyjaźnionych klubów z Niemiec i Brazylii. W sumie wystartowało 7 obcokrajowców. Aż 4 z nich zajęło miejsca w pierwszej dwudziestce turnieju. Na 14 miejscu został Ulisses Kaniak (Brazylia), następnie na 16 miejscu Dmitry Geraschenko (Ukraina) – etatowy zwycięzca tejże klasyfikacji w turnieju głównym, na 18 miejscu Christoph Schultes (Niemcy) i na 20 miejscu Murilo Gimenez Salustiano (Brazylia). Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy się już na żywo na sali gry w Gorzycach Wielkich 😊

Z reprezentantów gospodarzy – Gorzyckiego Klubu Szachowego najlepiej spisał się Jakub Pieczewski, który zajął 21 miejsce. Jakub miał fenomenalny start i po 7 rundach zajmował 3 miejsce!