IX GORZYCKI FESTIWAL SZACHOWY
23.09.2023 - 24.09.2023

W dniach 23-24 września na sali widowiskowo sportowej w Gorzycach Wielkich odbył się IX Gorzycki Festiwal Szachowy. W ramach Festiwalu odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów i Młodzików w szachach szybkich, które zgromadziły aż 174 dzieci z całej Wielkopolski! Jak co roku odbyły się także konkursy, turniej szachów błyskawicznych i turniej główny - szachów szybkich. Wszystkie turnieje były zaliczane do rankingu Fide.

Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów i Młodzików w szachach szybkich zostały podzielone na 6 grup. Dziewczęta do lat 10,14 i 18 oraz chłopcy do lat 10,14 i 18.

Wyniki grupy D10:

1. ZOFIA SAMOL MMKS "Wieniawa" Leszno
2. Julia Biała MMKS "Wieniawa" Leszno
3. Zofia Wenderska MKSz-W "Pat" Miejska Górka
4. Anna Andrzejewska KTS Kalisz
5. Maja Płóciennik UKS "Goniec" Kostrzyn Wlkp.

UKS Kościelec
4. Amelia Janaszak KSz "LECH-WSUS Poznań"
5. Gabriela Mucha KS KORONA Zakrzewo
6. Aleksandra Bartkowiak UMKS "Na Pięterku" Poznań

Wyniki grupy D18:

1. JULIA SAMOL MMKS "Wieniawa" Leszno
2. Zuzanna Biniak NASZACH Nowy Tomyśl
3. Anna Dura OTSz Ostrów Wielkopolski
4. Jagna Smolińska UKS "Goniec" Kostrzyn Wlkp.

6. Maciej Szafrański

Mistrzostwa sędziowali IA Magdalena Judek, IA Maciej Cybulski, FA Marcin Orzechowski, FA Szymon Banach, Łukasz Magdziak, Gabriela Pieczewska i Szymon Pieczewski.

(na zdjęciu IA Maciej Cybulski, FA Marcin Orzechowski, Prezes Wielkopolskiego Związku Szachowego Szymon Pieczewski, Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Roman Pacholczyk, IA Magdalena Judek, Gabriela Pieczewska, FA Szymon Banach i Łukasz Magdziak)

Kolejnym wydarzeniem Festiwalu były konkursy. Konkurs rozwiązywania zadań szachowych zwyciężył Jan Szeszycki (LKS "Chrobry" Gniezno) rozwiązując poprawnie wszystkie 8 zadań!
Wyróżnienia uzyskali Igor Majcher (OTSz Ostrów Wielkopolski), Julia Biała (MMKS "Wieniawa" Leszno), Szymon Wojciechowski (AZS Poznań) i Anna Andrzejewska (KTS Kalisz).

Poniżej dwa przykładowe zadania, z którymi mierzyli się nasi uczestnicy. Czy potrafisz wskazać najlepszy ruch dla białych?

Konkurs wiedzy o szachach wygrał Michał Górecki (LKS "Chrobry" Gniezno). Wyróżnienia uzyskali: Igor Majcher (OTSz Ostrów Wielkopolski)Anna Andrzejewska (KTS Kalisz).

(na zdjęciu Anna Andrzejewska, Jan Szeszycki, Michał Górecki i organizator Łukasz Magdziak)

Tuż po konkursach odbył się turniej szachów błyskawicznych. Zwycięzcą został FM Dawid Niekraś (ASSz "Lipno" Stęszew), który wyprzedził k Marcela Kutowskiego i CM Michała Mazurkiewicza (WKS Kopernik). Najlepszą kobietą w turnieju została Lena Michalska (KSz "LECH-WSUS Poznań"). Najlepszym juniorem k Marcel Kutowski

KSz Polonia Wrocław

Niedzielny turniej główny odbywał się systemem szwajcarskim - 9 rund granych tempem 10 minut + 5 sekund za każde wykonane posunięcie. Zwyciężył FM Dawid Niekraś (ASSz "Lipno" Stęszew), który wygrał także wczoraj turniej turniej błyskawiczny. Dawid był absolutnie najlepszym zawodnikiem całego Festiwalu. Drugie miejsce zajął FM Maciej Sroczyński (KTS Kalisz), a trzecie FM Wojciech Przybylski (MUKS "Wieża Kórnicka" Kórnik).

(na zdjęciu organizator Łukasz Magdziak, Tymon Ochędzan, Marcin Steczek, Piotr Dudziński, Maciej Sroczyński, Dawid Niekraś, Wojciech Przybylski, organizator Krystian Ofierzyński, Prezes WZSZACH Szymon Pieczewski)

KLASYFIKACJA KOBIET:

Klasyfikacje kobiet z z wyrażną przewagą zwyciężyła WCM Ewa Barwińska (KTS Kalisz). Drugie miejsce na podium dla Joanny Zakrzewskiej (ASSz "Lipno" Stęszew), a trzecie dla Leny Michalskiej (KSz "LECH-WSUS Poznań").

KLASYFIKACJA JUNIORÓW:

Pierwsze miejsce zajął FM Tymon Ochędzan (KSz Polonia Wrocław), który wyprzedził Jana Skrzypińskiego (KS Korona Zakrzewo) i Filipa Ochędzana (KSz Polonia Wrocław).

KLASYFIKACJA 50 LATKÓW:

Po raz czwarty zwycięzcą tej klasyfikacji został k Witold Walaszczyk (TS-R "Hetman" Konin). Drugie miejsce również dla reprezentanta Konina - k Andrzeja Świątnickiego (TS-R "Hetman" Konin). Trzecie miejsce zajął Adam Dźwikowski (LKS "Chrobry" Gniezno).

KLASYFIKACJA 70 LATKÓW:

Zwycięzcą po raz drugi zrzędu został Stanisław Pabiszczak z Ostrowa Wielkopolskiego. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy - Gorzyckiego Klubu Sportowego - Jerzy Kątny.

KLASYFIKACJA GKS GORZYCE:

Najlepszym zawodnikiem gospodarzy został Grzegorz Szczepański.

KLASYFIKACJA OBCOKRAJOWCÓW:

Zwyciężył Serhii Redka z Ukrainy.

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA:

Najwięcej punktów uzbierała drużyna ASSz "Lipno" Stęszew w składzie: Joanna Zakrzewska, FM Dawid Niekraś, FM Marek Zakrzewski i Sławomir Stachowiak.
Drużyna ze Stęszewa wygrywa naszą klasyfikacje już po raz czwarty!. Drugie miejsce dla KTS Kalisz w składzie: WCM Ewa Barwińska, FM Maciej Sroczyński, Aleksander Walaszczyk i Kacper Ugorek. Trzecie miejsce dla OTSz Ostrów Wielkopolski w składzie: Jadwiga Pieczewska, FM Piotr Dudziński, Maciej Chmielarz i Karol Grzesiek.